Dlaczego pies podkula ogon? – to powinien wiedzieć każdy opiekun psa

pies ogon

Psy to bardzo wrażliwe zwierzęta, które w różny sposób okazują emocje. Jedne zwierzaki radzą sobie ze stresem poprzez wycofanie się i na przykład schowanie za właścicielem, a inne reagują agresją. Każdy opiekun powinien wiedzieć jak wyglądają sygnały, które daje pies, kiedy przeżywa silne emocje.

Podkulanie ogona – przyczyny psychiczne

Pies z opuszczonym i schowanym między nogi ogonem to przede wszystkim zwierzak, który się boi. Oprócz strachu czworonożny przyjaciel może w tym momencie odczuwać też ból. Niektóre psy ze stanu przerażenia przechodzą do agresji, więc widząc psiaka z podkulonym ogonem, lepiej nie zaczepiać go i nie szukać z nim kontaktu na siłę. Zwierzaki mogą też w ten sposób okazywać uległość w stosunku do innych osobników czy ludzi.

Podkulanie ogona – przyczyny zdrowotne

Niekiedy pies bez względu na otaczającą go sytuacje ma cały czas zwisający lub podkulony ogon. Taki objaw powinien zaniepokoić właściciela, ponieważ może być oznaką choroby. Po pierwsze, psiak może nie być w stanie unieść ogona do pozycji stojącej na przykład w związku z bolesnością tego odcinka ciała lub porażeniem nerwów. Bardzo często psy podkulają ogon, kiedy odczuwają ból w obrębie lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa, albo na terenie jamy brzusznej. Nie można tego bagatelizować i należy jak najszybciej udać się z pupilem do lekarza weterynarii.

Praca z behawiorystą a podkulanie ogona

Jeśli przyczyny zdrowotne podkulania ogona przez psa zostaną wykluczone, to może być konieczne nawiązanie współpracy właściciela czworonoga z behawiorystą.

Więcej wpisów o opiece nad zwierzętami, znajdziesz w serwisie zwierzak.pl.

Osoba, która zna się na psiej psychice powinna szybko zdiagnozować przyczynę takich reakcji zwierzaka na sytuacje stresowe. Wtedy opiekun będzie wiedział w jakich momentach musi bardziej wspierać swojego czworonożnego przyjaciela i w jaki sposób to robić. Czasami konieczne jest wdrożenie też środków farmakologicznych działających uspokajająco na psa. Jednak należy to robić wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii. Na własną rękę można jedynie zakupić preparaty ziołowe, które pomogą psu się zrelaksować.

Co raz bardziej popularnym rozwiązaniem jest stosowanie olejków CBD u zwierząt. Mają one działanie przeciwzapalne, a także wyciszające.