Ciekawostki o legwanach
Legwan pospolity lub legwan zielony to jaszczurka, która pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, a także z Florydy w Stanach Zjednoczonych.
Zwierzęta te mogą mierzyć do 2 metrów długości od głowy do ogona i mogą ważyć do 15 kilogramów, a także są zaliczane do rodziny iguanidae. Ich skóra pokryta jest małymi łuskami, a poprzez zmianę koloru mogą kamuflować się w każdym rodzaju scenerii i środowiska. Dodatkowo w okresie godowym zmieniają całkowicie swój kolor. Posiadają dość efektowny grzebień na ciele, zwłaszcza u samców legwanów.
Iguany uważane są za gady zimnokrwiste, dlatego muszą żyć w ciepłych miejscach, ale potrzebują też wody w pobliżu. Zatem tam, gdzie zwierzęta te czują się najlepiej, znajdują się wilgotne tereny m.in. obok rzek i jezior. Charakter legwanów jest spokojny, z wyjątkiem okresu godowego. Są płochliwe, ale jednocześnie odważne, bo jeśli zostaną zaatakowane, nie zawahają się pokazać swojej agresywności i wydobyć instynktu przetrwania. Mają też dużą zdolność adaptacji do różnych miejsc i są dość długowieczne, żyją od 10 do 20 lat.
Legwan jest zwierzęciem, które wymaga więcej opieki, jeśli ma być trzymane jako zwierzę domowe niż na przykład pies lub kot, ponieważ dom nie jest jego naturalnym środowiskiem, więc konieczne jest dostosowanie się do jego potrzeb. Tutaj przeczytasz o opiece nad legwanem. Koniecznie musi mieć pnie i różne akcesoria, po których może się wspinać, a także źródło ciepła. Szczególną uwagę należy zwrócić na zimne środowisko, gdyż może być ono zabójcze dla zwierzęcia.
CIEKAWOSTKI O LEGWANACH
Iguany są zwierzętami samotnymi. Nigdy nie przebywają w grupach, z wyjątkiem okresu godowego, kiedy skupiają się w grupach złożonych z kilku samic i dominującego samca. Przez większość reszty życia są całkowicie samotne. Jak wspomniano powyżej, ciepło jest dla nich niezbędne, ponieważ te gady są zwierzętami, które mają tendencję do życia w ciepłych, tropikalnych obszarach, więc potrzebują słońca i ciepła, aby przetrwać.
Iguany mają taniec zalotny i jest on bardzo ważny, bo właśnie wtedy odbywa się kopulacja. Ten znaczący rytuał polega na rozszerzeniu podbródka samca oraz ruchach głowy i ogona.
Używają tych części ciała bardzo często, ponieważ są one niezbędnymi elementami w komunikacji między legwanami a resztą ich gatunku, a czasami nawet używają ich jako broni do ataku, gdy czują się bezbronne; samica legwana, gdy jest w ciąży, kopie tunele, aby złożyć swoje jaja w różnych miejscach, aby chronić je przed drapieżnikami. Są to zatem bardzo inteligentne zwierzęta i nigdy nie należy ich lekceważyć. Tunele te mogą mieć głębokość nawet do 2 metrów.
Należy również zachować ostrożność w okresie godowym, ponieważ samce legwanów mają tendencję do stawania się bardzo terytorialnymi i agresywnymi w tym czasie. Walki między samcami są w tych okresach stałe. Kolejną ciekawostką dotyczącą walk jest to, że w tym okresie, dopóki jeden z samców nie „wygra” walka nie jest zakończona. Iguany mają swój okres godowy w listopadzie i styczniu, które są miesiącami letnimi w tropikach.