Mój mały kotek załatwia się poza kuwetą! Jak go tego nauczyć?
U dorosłych kotów załatwianie się poza kuwetą zwykle zwiastuje problemy zdrowotne, jednak u młodych kociąt przeważnie wynika to z braków socjalizacyjnych. Zdarza się, że mały kot nie chce korzystać z kuwety, bo zwyczajnie nie ma pojęcia, do czego ona służy. Jak nauczyć kociaka korzystania z kuwety?
Dlaczego mały kot nie chce korzystać z kuwety?
Jak już wspomnieliśmy, zwykle niechęć kociaka do załatwiania się w kuwecie wynika z braków socjalizacyjnych. Mały kot po prostu nie wie, gdzie załatwiać swoje potrzeby. Ktoś musi mu pokazać, jak prawidłowo korzystać z kociej toalety.
Do tego, czasem zdarzy mu się wpadka, nawet jeśli rozumie, do czego służy kuweta dla kota. Jest to całkowicie normalne i mija wraz z wiekiem – każde dziecko zbyt skupione na zabawie może czasem zapomnieć, że nadeszła pora na wizytę w toalecie.
Kuweta dla kota – jaka powinna być?
Bardzo często zdarza się, że mały kot nie chce korzystać z kuwety, ponieważ jest ona dla niego nieodpowiednia. Zbyt wysokie progi, za mały rozmiar – to wszystko może wpływać na komfort korzystania z toalety. Odpowiednia kuweta powinna posiadać długość równą przynajmniej 1,5 długości kota bez ogona. W przypadku kociąt oczywiście należy wziąć pod uwagę fakt wciąż trwającego wzrostu, dlatego warto od razu zainwestować w znacznie większą kuwetę, która sprawdzi się również, gdy zwierzak podrośnie.
Niektóre koty, zwłaszcza te lękliwe, czują dyskomfort, gdy muszą załatwić się w kuwecie zabudowanej. Jeśli więc nauka korzystania z kuwety przychodzi kotu z trudnością, warto rozważyć wymianę jej na inny model.
Niemniej ważne jest także samo usytuowanie kuwety. Powinna znajdować się w cichym, łatwo dostępnym miejscu, z dala od kocich misek. W pierwszych chwilach kota w nowym domu warto od razu pokazać mu, w którym miejscu stoi kocia toaleta.
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Większość małych kociąt instynktownie szuka miejsc piaszczystych, w których mogą się załatwić, dlatego na samym początku warto wybrać żwirek, którego konsystencja jest najbardziej zbliżona do piasku. Doskonale w tej roli sprawdzi się drobny bentonit, który jest przyjazny dla kocich łapek, w przeciwieństwie do żwirków silikonowych. Na początku lepiej unikać żwirków zapachowych, które mogą drażnić kocie nozdrza.
Jeśli kot nie trafia sam do kuwety, warto umieszczać go tam w różnych porach – po pobudce oraz po posiłku, a za prawidłowe skorzystanie z toalety – nagradzać malucha smakołykiem.
Bardzo istotne jest, by kuweta była utrzymywana w czystości, a w przypadku większej ilości kotów w mieszkaniu, by każdy kot miał do dyspozycji przynajmniej jedną kuwetę. Dzięki temu mniejsze ryzyko, że zdarzy się jakaś wpadka.